,

مراقبت های بعد از نصب ارتودنسی

مراقبت های بعد از ارتودنسی

در این پست قصد داریم مراقبت های بعد از نصب ارتودنسی را بررسی کنیم ، این مطلب میتواند به شما کمک کند تا از نحوه مسواک زدن پس از ارتودنسی ، غذا خوردن و نخ دندان پس از ارتودنسی مطلع باشید .

بعد از ارتودنسی ،مراقبت از دندان‌هایتان دشوارتر می‌شود. بریس ها فضاهای کوچکی دارند که به راحتی غذا در آنها ممکن است گیر کند ، و این غذای به دام افتاده باعث ایجاد پلاک دندان می شود و می تواند منجر به بسیاری از مشکلات دندانی دیگر شود.

به همین دلیل، مسواک زدن دندان ها بعد از هر وعده غذایی (میان وعده ها نیز حساب می شود)، شستشو با دهان شویه، و نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز بسیار مهم است.

این ممکن است خسته کننده نظر برسد، اما بی توجهی به بهداشت دهان می تواند منجر به مشکلات جدی سلامت دهان شود، شما را مجبور کند زمان بیشتری ارتودنسی را تحمل کنید، یا باعث ایجاد لکه های ناخوشایند روی دندان هایتان شود.

موارد مورد نیاز برای مراقبت صحیح از بریس ها پس از انجام ارتودنسی چیزی است که هم شما و هم فرزندتان باید آنها را رعایت کنید .

ارتودنسی علاوه بر لبخند بر سلامت دندان ها تاثیر زیادی دارد

آنها همچنین نقش فعالی در اصلاح دندان های بهم ریخته و نامرتب دارند. این مهم است زیرا یک دندان نیش غیرطبیعی (همچنین به عنوان “مال اکلوژن” شناخته می شود) ممکن است باعث مشکلات دیگری مانند برداشتن پلاک در اطراف دندان های نامرتب شود که می تواند منجر به التهاب لثه و به وجود آمدن حفره شود.

مراقبت خوب از بریس‌های ارتودنسی می‌تواند به جلوگیری از آسیب به بریس‌ها و دندان‌های زیر آن کمک کند و همچنین استفاده از بریس‌ها را راحت‌تر کند. یادگیری اصول اولیه مراقبت های ارتودنسی به شما کمک می کند تا توصیه های متخصص دندانپزشک خود را برای حفظ سلامت دندان ها و لثه های خود در طول زمانی که از بریس استفاده می کنید پیروی کنید.

مراقبت از ارتودنسی و بریس ها

داشتن بریس ارتودنسی تغییر عمده ای در فعالیت های روزانه شما ایجاد نمیکند. شما هنوز هم می توانید بیرون غذا بخورید، آواز بخوانید، یک ساز موسیقی بنوازید یا عکس بگیرید.

با مراقبت و نگهداری مناسب از بریس های ارتودنسی، می توانید سلامت دهان و دندان خود را در حالی که در راه رسیدن به لبخندی زیباتر هستید ارتقا دهید.

برای ورزش های خاص، پوشیدن محافظ دهان ایده خوبی است. بریس‌ها، نگهدارنده‌ها و سایر وسایل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که محکم باشند، اما اگر با احتیاط با آنها رفتار نکنید، همچنان می‌توانند آسیب ببینند. دندانپزشکان به والدین توصیه می کنند که فرزندان خود را تشویق کنند تا از دستورالعمل های مراقبتی پیروی کنند.

بریس های ثابت

اگر به بریس‌های فلزی یا بریس‌های سرامیکی خود آسیب بزنید، نیاز به تعمیر دارند، که می‌تواند دوره درمان شما را طولانی‌تر کند. اگر سیمی در بریس شما شل شود، در صورت عدم درمان می‌تواند باعث تحریک و ایجاد مشکلات دهانی مانند زخم شود.

اگر این اتفاق افتاد، سیم شل را زیر سیم قوس حرکت دهید تا از ناراحتی بیشتر جلوگیری کنید ،سپس در اسرع وقت برای ملاقات با ارتودنتیست خود وقت بگیرید.

بریس های اینویزیلاین و سایر بریس های قابل جدا شدن

اگر از اینویزیلاین یا بریس های قابل جابجایی دارید، آنها را باید همیشه در زمانی که از آن استفاده نمی کنید در ظرف آن نگهداری کنید تا ایمن و بهداشتی بماند و از گم شدن آن جلوگیری شود.

فقط زمانی که در حال مسواک زدن، شنا یا شرکت در ورزش های تماسی مانند راگبی و فوتبال هستید، باید بریس ها را بردارید. بریس های خود را هر روز با استفاده از مسواک و آب سرد تمیز کنید، از آب داغ و خمیردندان خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آسیب شوند.بریس های خود را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

مراقبت های بعد از نصب ارتودنسی

مراقبت های بعد از نصب ارتودنسی

مراقبت های بعد از نصب ارتودنسی

مراقبت از دندان ها بعد از نصب ارتودنسی

هنگام انجام درمان ارتودنسی، رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی، نخ دندان کشیدن دو بار در روز و استفاده از دهانشویه فلوراید توصیه می شود.

اگر بریس دارید، ممکن است نیاز داشته باشید که نوع دیگری از مسواک را امتحان کنید تا مطمئن شوید که به همه سطوح دندان میتوانید دسترسی داشته باشید و آنها را تمیز کنید.

به ناحیه بین بریس‌ها و لثه‌هایتان توجه ویژه‌ای داشته باشید، زیرا احتمال گیر افتادن غذا در این ناحیه بیشتر است. این می تواند منجر به ایجاد پلاک شود که در صورت عدم درمان باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات سلامت دهان می شود.

مسواک بزنید

تمیز کردن دقیق بریس ها و دندان بسیار مهم است، زیرا باکتری های پلاک به راحتی در داخل و اطراف آنها به دام می افتند. روش زیر مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن را هم ساده و هم موثر می کند.

  • آماده شدن برای مسواک زدن : الاستیک ها و سایر قسمت های قابل جابجایی ارتودنسی خود را بردارید.
  • بریس های خود را تمیز کنید : مسواک خود را در زاویه 45 درجه نگه دارید تا اطراف سیم ها و پین های بریس های خود را تمیز کنید
  • دندان ها را تمیز کنید : هر دندان را به صورت جداگانه تمیز کنید. ابتدا مسواک خود را در یک زاویه 45 درجه از خط لثه قرار دهید، سپس در حین حرکت در یک حرکت دایره ای فشار ملایمی وارد کنید. این کار را حدود 10 ثانیه انجام دهید. از همین روش مسواک زدن روی تمام سطوح خارجی و داخلی دندان استفاده کنید.
  • دهانتان را بشویید و چک کنید که همه دندان ها و بریس ها به خوبی تمیز شده اند .

نخ دندان

نخ دندان کشیدن بخش مهمی از بهداشت دهان است. اما اگر ارتودنسی داشته باشید ممکن است کمی زمان بیشتری طول بکشد . اطمینان حاصل کنید که هر شب قبل از خواب، خطوط لثه و فضای بین دندان ها و بریس ها را با نخ دندان تمیز کنید.

پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، بریس های شما باید تمیز و براق به نظر برسند و به راحتی می توانید لبه های بریس ها را ببینید. از دندانپزشک خود بخواهید بهترین روش نخ دندان کشیدن را به شما نشان دهد یا دستورالعمل های بسته بندی محصول را دنبال کنید.

تغذیه سالم

مهم است که از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند به دستگاه شما آسیب وارد کنند یا خطر ابتلا به مشکلات دهان و دندان را افزایش دهند، اجتناب کنید.

از انواع مواد غذایی که می توانند به دستگاه شما آسیب بزنند یا گیر کنند خودداری کنید، از جمله:

  • غذاهای چسبنده (آدامس، کره بادام زمینی، کارامل)
  • غذاهای جویدنی (شیرینی)
  • غذاهای سفت (آجیل، شیرینی های سفت)
  • غذاهای ترد (سیب، پاپ کورن، چیپس)

عادت‌های بدی مانند جویدن خودکار، مداد و ناخن نیز می‌تواند به براکت‌ها و دندان‌های شما آسیب برساند و باید از آنها پرهیز کرد.

توصیه می شود از خوردن غذا و نوشیدنی با محتوای قند بالا مانند نوشابه ها و آب میوه ها خودداری کنید، زیرا این کار باعث تغذیه باکتری ها در داخل دهان شما می شود و باعث تشکیل پلاک می شود.

این می تواند منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلاتی شود که ممکن است به مراقبت از دندان نیاز داشته باشد و درمان ارتودنسی شما را به تاخیر بیندازد.

غذاها و نوشیدنی های رنگی نخورید !

برخی از غذاها/نوشیدنی ها باعث لکه دار شدن براکت ها می شوند، بنابراین سعی کنید از خوردن هر گونه غذا/نوشیدنی و نوشیدنی انرژی زا با رنگ های قوی خودداری کنید، به عنوان مثال غذاهای حاوی گوجه فرنگی، کاری، قهوه و چای.

غذاهای سفت نخورید

غذاهای سفت مانند پاپ کورن، یخ، گوشت، سیب، هویج و غیره نخورید. این غذاها می توانند براکت ها را بشکنند.

درد بعد از انجام ارتودنسی

پس از قرار دادن بریس ها روی دندان ها، معمولاً در 2 تا 4 روز اول ممکن است درد داشته باشند. ایبوپروفن یا پاراستامول ممکن است برای تسکین آن مصرف شود.

اگر درد حتی پس از خوردن غذای نرم ادامه داشت، لطفاً برای قرار ملاقات با ما تماس بگیرید تا تنظیمات لازم انجام شود. اگر داخل لب ها یا به طور کلی نواحی بافت نرم لب شما درد دارند، موم ارائه شده می تواند به عنوان یک لایه روی بریس ها استفاده شود تا زمانی که لب ها عادت کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =