,

انواع بریس دندان برای کودکان و بزرگسالان

بریس دیمون

بریس های دندان که با نام بریس ارتودنسی نیز شناخته می شوند، دستگاه های دندانپزشکی هستند که در درجه اول برای صاف کردن یا بهبود همترازی دندان ها استفاده می شوند. از بریس برای بیماران مبتلا به دندان های کج و بیش از حد بهم ریخته استفاده می شود. بریس های دندانی ظاهر صورت بیماران را بهبود می بخشند. بنابراین می توانند به بیماران کمک کنند تا سلامت دندان خوب را در درازمدت حفظ کنند.

نشانه هایی که نشان میدهد نیاز به بریس ارتودنسی دارید

در زیر فهرستی از شرایط ارتودنسی ذکر شده است که می توان آن ها را با بریس درمان کرد:

 • از دست دادن زودهنگام، دیرهنگام یا نامنظم دندان های شیری
 • دندان های بزرگسالان که دیر یا با تأخیر در آمدند
 • دندان هایی که به طور غیر طبیعی به هم می رسند یا اصلا به هم نمی رسند
 • فک ها و دندان ها نسبت به بقیه قسمت های صورت نامتناسب هستند
 • دندان های بهم ریخته، نامناسب
 • دندان های از دست رفته یا اضافی
 • اوربایت یا آندربایت
 • جابجایی فک یا ایجاد صدا، که می تواند نشان دهنده مشکل رشد دندان ها و خط فک شما باشد
 • موقعیت نادرست فک
 • اختلال در مفصل فک
 • مدام دو طرف گونه خود را گاز بگیرید یا به سقف دهانتان ضربه بزنید
 • باید به طور منظم از طریق دهان نفس بکشید

مزایای درمان ارتودنسی

لبخند بهبود یافته بارزترین فایده ارتودنسی است، اما این تنها مزیت نیست. درمان ارتودنسی همچنین می تواند:

 • کاهش ساییدگی و آسیب: اگر مشکل بایت دارید، دندان های بالا و پایین به درستی روی هم قرار نمی گیرند. مشکلات بایت می تواند مینای دندان شما را فرسایش دهد، دندان های شما را ترک کند و خطر مشکلات دندانی در آینده را افزایش دهد.
 • به شما کمک می کند از پوسیدگی و بیماری لثه جلوگیری کنید
 • جلوگیری از عفونت: باکتری هایی که باعث بیماری لثه می شوند می توانند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کنند و حتی ممکن است باعث بیماری قلبی یا سکته شوند. همچنین اگر دندان های نامرتب گونه ها، لب ها و زبان شما را هنگام جویدن برش دهند،امکان وجود عفونت زیاد است .
 • تسکین سردرد: نیش نادرست به فک شما فشار می آورد و باعث سردرد می شود. هنگامی که دندان های شما صاف می شوند، ممکن است متوجه شوید که سردرد کمتری دارید.
 • تغذیه بهتر: ممکن است نتوانید برخی از غذاها را به راحتی بجوید اگر دندان هایتان در یک راستا باشد. اگرچه اجتناب از این غذاها به خودی خود می تواند یک راه حل باشد، حذف گروه های غذایی از رژیم غذایی شما نیز می تواند منجر به کمبودهای تغذیه ای شود که ممکن است خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد. اصلاح مشکل گاز گرفتن به شما کمک می کند از انواع غذاها از همه گروه های غذایی لذت ببرید.
 • کاهش ناراحتی معده: اگر مشکل گاز گرفتن دارید، ممکن است نتوانید غذاها را به طور کامل بجوید. بلعیدن تکه های بزرگ غذا می تواند هضم غذا را به تاخیر بیاندازد و باعث ناراحتی معده شود. هنگامی که درمان ارتودنسی را در مطب ما شروع می کنید، ممکن است متوجه شوید که مشکلات گوارشی شما دیگر وجود ندارد.
بهبود علائم TMJ: مشکل نیش می تواند باعث اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) شود، اختلالی که مفاصل لولا را در هر دو طرف فک تحت تاثیر قرار می دهد. TMJ می تواند باعث سفتی و درد فک، مشکل در جویدن، صدای ترک خوردن یا ترک خوردن هنگام باز و بسته شدن دهان و قفل شدن موقت فک شود. مرتب کردن مجدد دندان ها می تواند علائم دردناک شما را کاهش دهد.
انواع بریس

بریس های نامرئی (اینویزیلاین)

بریس نامرئی اینویزیلاین

بریس نامرئی اینویزیلاین

اینویزیلاین یک جایگزین محبوب برای بریس های سنتی برای بزرگسالان و نوجوانان است که از ترازهای شفاف و قابل جابجایی برای صاف کردن دندان های شما استفاده می کند. بنابراین نه تنها عملاً نامرئی هستند، بلکه به دلیل اینکه چیزهایی مانند غذا خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیز قابل جابجایی هستند، همگی بسیار آسان تر هستند.
اگر کاندیدای اینویزیلاین هستید، پزشکان بسیار با تجربه ابتدا مجموعه ای از ۱۲ تا ۲۰ مدل کامپیوتری از دندان های شما را از ابتدا تا مستقیم ایجاد می کنند. سپس با استفاده از مدل ها یک سری تراز پلاستیکی که مخصوص شما ساخته شده اند می سازیم. هر کدام کمی صاف‌تر از قبل هستند تا به مرور زمان بتوانیم دندان‌های شما را در موقعیت صحیح قرار دهیم.
تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر ردیف کننده را برای حدود دو هفته بپوشید و سپس به مدل بعدی در این سری بروید و در راه رسیدن به یک لبخند سالم و زیبا خواهید بود.

بریس های شفاف

 

بریس شفاف

بریس شفاف

اگر می‌خواهید لبخند زیباتری داشته باشید، بریس‌های شفاف می‌توانند انتخاب مناسبی باشند. بریس‌های شفاف، که به نام بریس‌های سرامیکی یا همرنگ دندان نیز شناخته می‌شوند، به طور طبیعی با دندان‌های شما ترکیب می‌شوند و به سختی برای دیگران قابل توجه هستند.

ارتودنتیست ها می توانند بریس های شما را شفاف کنند به طوری که فقط یک سیم نازک کوچک از فاصله مکالمه قابل مشاهده باشد. برای برخی از افراد حتی ممکن است بریس‌ها را به جای جلوی دندان‌ها در پشت دندان قرار دهند تا مطلقاً چیزی برای دیگران قابل مشاهده نباشد!

بریس های خودکار دیمون

بریس دیمون

بریس دیمون

بریس‌های دیمون یکی از آخرین پیشرفت‌ها در ارتودنسی هستند و مزایای زیادی نسبت به بریس‌های سنتی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به درمان سریع‌تر، مراجعه کمتر به مطب برای تنظیمات و ناراحتی کمتر اشاره کرد.

با بریس های سنتی یک سیم فلزی در براکت دندان قرار می گیرد و دندان شما را به موقعیت مناسب می کشد یا هل می دهد. سیم ها با اتصالات فلزی یا باندهای لاستیکی در براکت ها قرار می گیرند که می تواند اصطکاک را افزایش داده و حرکت دندان را کند کند.

در سیستم دیمون، بندهای فلزی یا نوارهای لاستیکی با یک درب کشویی کوچک روی براکت جایگزین می‌شوند تا سیم‌ها را در جای خود نگه دارد. این به بریس‌های شما اجازه می‌دهد کارآمدتر کار کنند.

بریس های زبانی ( لینگوال)

بریس زبانی یا لینگوال

بریس زبانی یا لینگوال

هیچ کس حتی نمی داند که شما بریس دارید! بریس‌های لینگوال بریس‌هایی هستند که به‌جای جلوی دندان‌ها در پشت دندان‌های شما قرار می‌دهیم تا هیچ‌کس نتواند واقعاً بگوید که شما بریس دارید.

همه کاندیدای بریس های لینگوال نیستند، اما اگر شما هستید، ما خوشحال میشویم که در مورد آن با شما صحبت کنیم.

بریس های سنتی

بریس های سنتی

بریس های سنتی

بریس های دندانی مدرن با آنچه تصور می کنید بسیار متفاوت است. پزشکان مجبور نیستند برای نگه داشتن براکت ها و سیم هایی که دندان های شما را حرکت می دهند، نوارهای فلزی نامطلوب را دور تمام دندان های شما قرار دهند.

در عوض، امروزه دندانپزشکان به آرامی براکت‌های کوچکی را به دندان‌های شما می‌چسبانند که بیشتر ظاهر مخوف “دهان فلزی” را از بین می‌برد. و از آنجایی که سیم‌ها اغلب توسط باندهای لاستیکی در جای خود قرار می‌گیرند، دندانپزشکان حتی می‌توانند رنگ‌های انتخابی را برای بیان خود به شما پیشنهاد دهند!

روند درمان ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

روند درمان ارتودنسی

روند درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی با معاینه دندان و عکس برداری از دهان شروع می شود. پس از این کار، قالب‌گیری و عکس‌برداری از دندان‌ها انجام می‌شود تا دندان‌پزشک بتواند با در نظر گرفتن مشکلات و شرایط دندانی منحصربه‌فرد بیمار، یک برنامه درمانی فردی ایجاد کند. سپس دندانپزشک بریس های دندانی را در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته و پس از آماده شدن بر روی دندان های بیمار نصب می کند.

بریس ها با حرکت آهسته دندان ها به سمت یک جهت یا موقعیت خاص با اعمال فشار کار می کنند که باعث تغییر شکل استخوان نگهدارنده دندان در محل می شود.

بریس های فلزی سنتی از اجزای مختلف تشکیل شده اند که عبارتند از:

 • براکت ها – این ها اجسام مربعی کوچکی هستند که به سطح هر دندان متصل می شوند.
 • باندها – نوارهای ارتودنسی یا از فولاد ضد زنگ یا مواد شفافی ساخته می‌شوند که به دندان‌ها چسبانده می‌شوند و به دور هر دندان می‌پیچند تا براکت‌ها را در جای خود نگه دارند.
 • اسپیسرها – جداکننده هایی هستند که در بین دندان ها قرار می گیرند.
 • سیم‌های کمانی – اینها با نوارهای لاستیکی الاستیک کوچک به براکت‌ها متصل می‌شوند و به عنوان راهنمای حرکت دندان‌ها عمل می‌کنند.
 • کراوات – سیم‌ها یا حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که سیم کمانی و براکت‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند.
 • لوله باکال – این لوله به باند آخرین دندان متصل می شود و وظیفه نگه داشتن انتهای سیم کمانی را بر عهده دارد.

چگونه بفهمیم که آیا به بریس نیاز دارید یا خیر

اگر هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه می کنید، دندانپزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا ارزیابی کامل بریس های شما لازم است یا خیر. برخی از مشکلات دندان در سنین پایین تر بهتر درمان می شوند.

در واقع، میانگین سنی برای اولین ویزیت به متخصص ارتودنسی هفت سال است. اصلاح یک مشکل ارتودنسی می تواند بهداشت دهان و دندان روزانه را آسان تر کند و در نتیجه سلامت دهان و دندان را بهتر کند.

خطرات بریس ها چیست؟

شایع ترین خطر ، پوسیدگی دندان در اطراف بریس است. اگر دندان‌ها کاملاً تمیز نگه‌داشته نشوند، باکتری ها می‌توانند در اطراف بریس‌ها رشد کنند و در هنگام برداشتن بریس‌ها، علائم وحشتناکی روی دندان‌ها ایجاد شود.

سوالات متداول

آیا ارتودنسی درد دارد ؟

این احتمال وجود دارد که هر بار که بریس تنظیم می شود حدود 3 تا 5 روز درد داشته باشد. در صورت لزوم، مسکن هایی مانند داروهایی که معمولاً برای سردرد مصرف می کنید ممکن است کمک کنند (لطفاً دستورالعمل های روی بسته را بخوانید). اگر بریس لب ها یا گونه های شما را مالش دهد، مقداری موم به شما داده می شود تا در این مورد کمک کند.

آیا می توانم بریس را برداریم؟

بریسی که اکنون می‌زنید برای کل مدت درمان روی دندان‌ها ثابت می‌شود. شما نباید سعی کنید آن را بردارید، زیرا ممکن است به دندان های خود آسیب برسانید و درمان نتیجه ای نخواهد داشت.

آیا می توانم به طور معمول غذا بخورم؟

بله باید بتوانید به طور معمول غذا بخورید. با این حال، برای اینکه درمان ارتودنسی شما به خوبی انجام شود و در کوتاه ترین زمان ممکن، مراقبت از دندان و بریس مهم است.

برای جلوگیری از آسیب به هر دو، باید:

 • از خوردن تافی، شیرینی های آب پز، آدامس های شکردار، شکلات تخته ای و غیره خودداری کنید.
 • از نوشیدن نوشیدنی‌های تند (از جمله نوشیدنی‌های رژیمی) و مقادیر زیاد آب میوه خودداری کنید.
 • مراقب خوردن غذاهای سفت باشید که ممکن است به بریس آسیب بزنند، مانند سیب های ترد، نان ترد و غیره. ابتدا آنها را برش دهید.

در مورد مسواک زدن چطور؟

مهم است که دندان های خود را سه بار در روز خوب مسواک بزنید و از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.  به مسواک زدن در محل برخورد لثه با دندان توجه ویژه ای داشته باشید. زمانی که یک بریس ثابت دارید، مسواک زدن ممکن است کمی بیشتر طول بکشد.

دهانشویه روزانه حاوی فلوراید نیز باید در آخر شب بعد از مسواک زدن برای محافظت بیشتر از دندان استفاده شود. عدم تمیز نگه داشتن دندان ها و بریس منجر به ایجاد اسکار دائمی دندان های شما میشود.

درمان چه مدت طول می کشد؟

معمولا 12 تا 24 ماه طول می کشد، اما بسته به مورد شما متفاوت است. اگر طبق دستورات متخصص عمل نکنید میتواند طول درمان را افزایش بدهد .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + سه =